Department of Botany – Students’ Achievements – Events

2016 – 18

 

 

Jithin V BSc Department of BotanyJITHIN V.

·      Attended Quiz on the theme ‘Nature conservation and Sustainable Development‘ conducted by Alpha IAS Academy, Kunnamangalam, Kozhikode (2016-17 )

·      Presented a paper on ‘New Digital Developments in Democracy and it’s Influence on Youth in India with Special Emphasis on Kerala‘ in connection with ‘Two Day National Seminar on Secular Democracy and Youth’ organised by Farook College NSS Units & Sponsored by the Institute of Parliamentary Affairs, Govt. of Kerala (2016)

·      Presented a paper on ‘Effect of Temperature and Humidity Variations on Cows, a case study from  four Panchayaths of Malappuram District, Kerala’ in connection with ‘National Seminar on Recent Innovations and Current Trends in Biological Sciences (RICTBS 2017)’ organised by the Dept. of Botany and Biotechnology, Bishop Moore College, Mavelikkara, Alappuzha, Kerala & Sponsored by the Kerala State Council for Science, Technology and Environment (KSCSTE) (2017) and won Prof. Thomas Kurian Award for the best presentation.

·      Participated in the international conference, ‘Chromosome Stability Meeting 2016’ conducted by IISER Thiruvananthapuam and JNCASR Bangalore. (2016)

·      Participated in the 4th Indian Biodiversity Congress (IBC 2017) organized by IBC Secretariat, Centre for Innovation in Science and Social Action (CISSA), Pondicherry University, DSTE Government of Puducherry, Pondicherry Science Forum and Navdanya. (2017)

·      Participated in the Pre-conference Workshop of  National Seminar on Recent Innovations and Current Trends in Biological Sciences (RICTBS 2017) organised by the Dept. of Botany and Biotechnology, Bishop Moore College, Mavelikkara, Alappuzha, Kerala & Sponsored by the Kerala State Council for Science, Technology and Environment (KSCSTE) (2017)

·      Participated in the Workshop on Recombinant DNA Techniques organized by Dept. of Botany at KKTM Govt. College, Pullut, Thrissur & Sponsored by Kerala State Council for Science, Technology & Environment (KSCSTE) (2017)

·      Participated in Workshop in connection with Digital India Programme organised by NeGD – Govt. of India & National Service Scheme (NSS) Calicut University Chapter. (University Level – 2016)

·      Publication: Jithin, V., ‘Digital Democracy: Technology, Accessibility and Approach of Indian Youth with Special Emphasis on Kerala’, Subodh Journal of Recent Trends in Information Technology (SJRTIT), (0975 – 9875) Volume 7, Issue No. 1, November 2017

·      Selected for JNCASR Project Oriented Biology Education (POBE – 2017)  Fellowship programme (Diploma in Biology). Jawaharlal Nehru Centre for Advanced Scientific Research (JNCASR), Bangalore, India.

·      Participated in International Conference on Emerging Frontiers in Chemical Sciences (EFCS -2017) and Interaction with Prof. C. N. R. Rao FRS at Farook College, Kozhikode, Kerala, India organized by Post Graduate & Research Department of Chemistry, Farook College (Autonomous), Kozhikode, Kerala.

·      Secured First prize in ‘QUIMICA’18 – Chemical Bandwagon of Malabar’ organized by Department of Chemistry, St. Joseph’s College (Autonomous), Devagiri, Kozhikode, Kerala. (2018)

·      Secured second prize in the Intercollegiate Quiz Competition 2018 organized by the Department of Botany, Govt, Arts and Science College, Calicut, Kerala & KSCSTE as part of the Seminar on ‘Urban Wetlands; Restoration & Conservation’ (2018)

·      Secured second prize in the Yuvavani Quiz Programme organized by Akashavani, Kozhikode in connection with World Water Day (2017)

·      Secured second prize in the Exhibition Curation competition jointly organized by Physics & Chemistry departments of Farook College, Kozhikode & KSCSTE in connection with National Science day (2017)

·      Secured third prize in Toggling Competition conducted as part of Science week celebrations in connection with Kerala Rally for Science jointly organized by KSCSTE & KSSP at Farook College (2017)

·      Secured first prize in ‘PicStory Contest’ conducted by the Department of Multimedia, Farook college as part of World Photography Day Celebrations (2017)

·      Participated in State Level Mega Leadership Camp ‘Dhurya’17’  for NSS Volunteers by University of Calicut and Calicut District NSS Cell at JDT Islam College of Arts and Science, Kozhikode

·      Selected for 22nd National Youth Festival, Jaipur, Rajasthan by NSS Regional Directorate, Ministry of Youth Affairs & Sports, Govt. of India (2017)

·      Participated in State Level Youth Camp in connection with International Youth Day Observance organized by KSACS, Govt. Of Kerala (2017)

Theertha BSc BotanyTHEERTHA K.P.

·      B Zone Mappilappattu Solo & Group – 1st

·      B Zone Oppana – 1st

·      B Zone Group song Eastern – 1st

·      Inter Zone Mappilappattu Solo & Group  – 2nd

·      Inter Zone Oppana – 1st

·      Inter Zone Group song Eastern – 2nd

·      Singer of the Farook College Campus 2018 – 1st prize

·      Inter college Mappilappattu competition Winner (held at Sir Syed College)

·      Inter college Mappilappattu competition Winner (held at RUA College)

·      Singer at Pravatsolsavam Stage show conducted by Media One Channel at Bahrain

·      Media One Pathinalam Ravu Reality show – 2nd Runner up in Season 2 – 2015 held at Dubai

·      Media One Pathinalam Ravu Reality show – 1st Runner up in Season 5 – 2018 held at Qatar

·      Media One Stage shows for Eid held at Dubai, Sharjah and Doha – June 18

·      Contestant in Flowers TV Mailanji Monju Oppana Reality show

·      Participated in Guinness record Oppana held at Kannur with 1500 participants

ADILA FARISA KM BSc BotanyADILA FARISA K.M.

·      World Wetland Day Quiz (District level) held at Govt. Arts & Science College, Meenchanda – 2nd prize

·      Fozalva celebration – Water colour – 1st prize

SHAHANA SHEREENASHAHANA SHEREENA

·      Aaravam NSS fest – Cartoon – 1st prize

NOORUL HAQUE BSc BotanyNOORUL HAQUE V.P.

·      Member of Malappuram District Cricket team

·      Member of Malappuram District League Cricket team

·      Keralotsavam Malappuram District –State level Runner up in Cricket

FEBINA THASNEEM BSc BotanyFEBINA THASNEEM K.

·       Topper in the 1st semester exam

AKSHAY S KUMAR BSc BotanyAKSHAY S. KUMAR

·      CBSE National Basket ball championship

RIFAS MUHAMMED BSc BotanyRIFAS MUHAMMED K.P.

·      AITC Camp, NIT Mukkam – NCC Navy

·      Republic Day parade at Vikram Maidan – NCC Navy

THASNEEMA BSc BotanyTHASNEEMA M.

·      Topper in the 3rd semester exam

Farhath BSc BotanyFARHATH E.

·      College Women’s Cell executive committee member

·      NSS Women’s Cell Secretary

·      Attended NSS Seven day Special camp at Tanur

·      Attended Bharath Yathra conducted by NSS Calicut University

 

Favas BSc BotanyFAVAS MUHAMMED A.F.

·      Obtained NCC – B certificate

·      Participated in NIC (National Integration Camp)

HAROONSHAH BSc BotanyHAROONSHAH I.

·      Obtained NCC – B certificate

·       

Shelly BSc BotanySHELLY E.P.

·      Selected as Class representative for the last 3 consecutive years

Fidha BSc BotanyFIDHA M.K.

·       Botany Association Secretary: 2017-18

SREELAKSHMI BSc BotanySREELAKSHMI P.K.

·      Topper of BSc Botany: 2015-18 batch – in the SEE – March 2018

·      NCC

RimshaRIMSHA PARVEEN

·      Topper in the 5th semester exam

2015 – 16

Sl.

No

Name of Event

National/ State   level/ Regional

Date, Venue and Participants and details

1

B-Zone Competition

University level

Sana T.P. (6th sem), won 1st prize in Mappila pattu – group

2

B-Zone Competition

University level

Suhana M. (6th sem), won 1st prize in Urdu Versification,  2nd prizes in Urdu Story, Urdu – Essay

3

WIPRO Campus selection

State   level

Hanna (6th sem) got campus selection to WIPRO

4

INFOSYS Campus selection

State   level

Hamna Haneef (6th sem) got campus selection to INFOSYS.

5

ASAP selection

State   level

Haritha P.K. (6th sem) got selection as ASAP trainee

6

JAM selection

National level

Hiba Habeeb (6th sem) got JAM entrance selection to Integrated PhD at Indian Institute of Science, Bangalore

7

National Service Scheme

College level

Athira P. (4th sem) was selected as the Secretary of the NSS unit of the college.

8

National Service Scheme

National Level

Athulya P. (4th sem) participated in the Pre-Republic Day Camp at Mysore University

9

National Cadet Corps

National Level

Rincy P. (4th sem) participated in All India Nau-sainik Camp at Karwar and won Bronze medal in Parade competition.

10

Table Tennis Championship

University level

Athira Thacholi (6th sem) secured Gold Medal & Team championship in Table Tennis Competition

11

Interzone Cricket tournament

University level

Shifas Ahamed N.P. (4th sem) secured third prize in the A-Zone and Interzone Cricket tournaments

12

Interzone Handball

University level

Fanseem N.P. (4th sem) secured second prize in Interzone Handball championship

 

2014 – 15

Sl.

No

Name of Event

National/ State   level/ Regional

Date, Venue and Participants and details

1

Table Tennis

University level

Athira Thacholi (2nd sem) – Gold Medalist

2

Kuchippudi

Interzone

Athira Thacholi (2nd sem) – 3rd Prize

3

Urdu Story Writing

Interzone

Suhana K.M. (2nd sem) – 3rd Prize

4

Urdu Versification

Interzone

Suhana K.M. (2nd sem) – 2nd Prize

2013 – 14

Sl.

No

Name of Event

National / State   level/ Regional

Date, Venue and Participants and details

1

Hand Ball

University level

Muhammed Salih. P. (6th sem), University Champion

2

Soft Ball

University level

Muhammed Salih. P. (6th sem), University Champion

3

Base Ball

University level

Muhammed Salih. P. (6th sem), University Champion

4

Table Tennis

State   level

Athira Thacholi (2nd sem) Inter University Champion

5

Kuchippudi

B-Zone

Athira Thacholi (2nd sem) – 1st Prize

6

Bharathanatyam

B-Zone

Athira Thacholi (2nd sem) A grade

7

Folk Dance

B-Zone

Athira Thacholi (2nd sem) A grade

8

Mappila Pattu

B-Zone

Sana T.P. (2nd sem) – 2nd Prize

9

Urdu Story Writing

B-Zone

Suhana K.M. (2nd sem) – 1st Prize

10

Urdu Versification

B-Zone

Suhana K.M. (2nd sem) – 2nd Prize

11

Vatta Pattu

B-Zone

Sharook Zachariah Moidu (6th sem), – First prize

12

Kuchippudi

Interzone

Athira Thacholi (2nd sem) – 3rd Prize

13

Mappila Pattu

Interzone

Sana T.P. (2nd sem) – 2nd Prize

14

Urdu Story Writing

Interzone

Suhana K.M. (2nd sem) – 3rd Prize

15

Urdu Versification

Interzone

Suhana K.M. (2nd sem) – 3rd Prize

16

Vatta Pattu

Interzone

Sharook Zachariah Moidu (6th sem), – First prize